امروزدوشنبه ۲۸ آبا ۱۳۹۷/در مجله توهمنلی

ترکمانچای
امکان بارش برف در روز های آینده کم است
هوای نسبتا سرد
۰۷:۱۰
خبرنامه
جهت دریافت جدیدترین اخبار در خبرنامه توهمنلی با ثبت ایمیلتان عضو شوید
ایمیل :

شطرنج-ترکمانچای

مسابقات شطرنج شهر ترکمانچای  در ساختمان اداره ورزش وجوانان ترکمانچای برگزار کردید که در این مسابقات ۲۲ نفر شرکت کننده حضور داشتند و سطح مسابقات بسیار بالا براورد میشد که با این حال نفرات اول تا سوم مشخص شده و از آنها استقبال به عمل آمد.

نفرات برتر به ترتیب :

نفر اول :   آقای حسین چلانی

 

نفر دوم :  آقای حامد مهدیلو

 

نفر سوم: آقای اصغر جلالی

و در این میان آقای حسین چلانی نفر اول این رشته به سمت رئیس هیئت  این شطرنج شهر ترکمانچای انتخاب شدند.این سمت را به ایشان تبریک عرض می کنیم

بیوگرافی این رشته:

واژه «شطرنج»تلفظ فارسی «چاتورانگا » است کلمه ای که در زبان سانسکریت برای نام گذاری این بازی به کار برده می شود، جایی که معمولا از آن به عنوان نخستین زادگاه این بازی یاد می شود. اگر چه بازیهای مشابهی در کره، چین، ژاپن و تایلند رواج داشته است اما شطرنج امروزی به این بازی هندی برمی گردد که در دوره ساسانیان وارد ایران شده و آنگاه در کشورهای اسلامی، اروپا و روسیه تکامل پیدا کرده است. برخی شطرنج را یک سرگرمی میدانند وعده ای دیگر آن را یک ورزش رزمی ذهنی محسوب می کنند. موفقیت در این ورزش بیش از هر چیز به توان تحلیل و فهم انتزاعی ذهن وابسته است.معمولا فرماندهان بزرگ و موفق شطرنج بازان بسیار خوبی بوده اند.با توجه به اینکه اکثر افراد کم و بیش با ورزش شطرنج آشنایی دارند به جای توضیح دادن در مورد این ورزش فکری و عمیق توجه شما دوستان عزیز را به خواندن نوشته های جالب زیر جلب میکنم…
شطرنج بازی دو نفره‌ای است که روی یک صفحه با ۶۴ خانه؛۳۲ خانه سیاه و ۳۲ خانه سفید به وسیله ۳۲ مهره؛۱۶ مهره سفید و ۱۶ مهره سیاه انجام می‌شود.

موفقیت در این ورزش بیش از هر چیز به توان تحلیل و فهم انتزاعی ذهن وابسته‌است.

واژه شطرنج تلفظ فارسی چاتورانگا است. کلمه‌ای که در زبان سانسکریت برای نامگذاری این بازی به کار برده می‌شود. از کشور هند به عنوان نخستین زادگاه این بازی یاد می‌شود.

شطرنج در زمان ساسانیان وارد ایران شد و بعد در کشورهای اسلامی، اروپا و روسیه تکامل پیدا کرد.

صفحهٔ شطرنج یک صفحهٔ مربع ۸ در ۸ خانه یکی در میان سیاه و سفید است. ستون‌های عمودی روبه‌روی شطرنجبازان با حروف الفبا از A تا  H و ردیف‌های افقی با اعداد ۱ تا ۸ مشخص می‌شوند.

۱۶ مهره‌ سفید در ۱۶ خانه دو ردیف یک و دو و ۱۶ مهره‌ سیاه هم در ۱۶ خانه دو ردیف ۷ و ۸ قرار می‌گیرند، صفحه حتما بایستی طوری قرارگیرد که اولین خانه سمت راست هر دو شطرنجباز سیاه باشد.

انواع مهره‌های شطرنج:

 • پیاده یا سرباز
 • فیل
 • اسب
 • رخ
 • وزیر یا فرزین
 • شاه

در مسابقه شطرنج شخصی برنده‌است که بتواند شاه حریف را با خطر زدن (کیش) مواجه کند به طوری که حریف راهی برای رفع کیش نداشته باشد.

قدرت هر شطرنجباز با یک امتیازی موسوم به ریتینگ مشخص می‌شود. این عدد بر اساس بازی‌های رسمی انجام شده هر بازیکن تعیین می‌شود و هر سه ماه یکبار توسط فیده منتشر می‌شود. هر یک از فدراسیون‌های ملی نیز ممکن است درجات خاص خود را داشته باشند که در آن کشور مورد پذیرش است.

درجه‌های شطرنج‌بازان که توسط فدراسیون جهانی شطرنج اعطا می‌شود:

 • استاد بزرگ؛ عنوانی‌ست که فیده از سال ۱۹۵۰ به شطرنج‌بازی که به بالاترین سطح مهارت در بازی رسیده‌است اعطا می‌کند. شرط اصلی احراز این عنوان رسیدن به ریتینگ ۲۵۰۰ است. گرچه در سال ۱۹۵۰ تنها ۳۹ نفر به دریافت این لقب مفتخر شدند. اما بیش از ۹۰۰ استاد بزرگ در سراسر دنیا وجود دارند.
 • استاد بین‌المللی
 • استاد فیده
 • استاد بزرگ زنان این عنوان برای بانوانی که در سطحی میان استاد فیده و استاد بین‌المللی قرار دارند در نظر گرفته می‌شود.
 • استاد بین‌المللی زنان
 • استاد فیده زنان

شیوه حرکت دادن مهره ها :

پیاده : پیاده ضعیف ترین مهره در بازی شطرنج در نظر گرفته شده است. و یا یک حرکت به سمت جلو در مربع می توان مهره را تکان داد همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، ولی استثنا نیز وجود دارد. هر یک از گروه ها می تواند برای اولین بار مهره ها را دو خانه حرکت دهند . سرباز تنها می تواند در جهت رو به جلو حرکت کند. هنگامی که مهره ها به آخرین ردیف برسند، می توان آنها را به هر نوع مهره در بازی شطرنج ارتقا داد. از این رو، یک بازیکن می تواند بیش از یک وزیر یا مهره های دیگر در صفحه شطرنج داشته باشد.

فیل : فیل بر خلاف پیاده می تواند به سمت عقب یا جلو و همچنین بیش از یک مربع در یک زمان یه صورت ضرب دری در یک خط مستقیم حرکت کند. به عبارت دیگر، یک فیل می تواند در سراسر زمین شطرنج در رنگ مشخص شده خود حرکت داشته باشد همان طور که در شکل زیر مشخص است.

اسب : اسب به شیوه ای نسبتا منحصر به فرد عمل می کند، به صورتی که  یک مربع به سمت چپ یا راست و سه مربع  به سمت جلو یا عقب نقل مکان کرده. به صورت حرف ال در زبان لاتین  (L ) همان طور که در شکل نمایان است ، و می تواند از روی یک مهره پرش داشته باشد.

رخ : رخ یا قلعه، به جلو یا عقب و یا سمت چپ یا راست حرکت می کند ، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است.قلعه تنها می تواند در یک جهت در امتداد یک خط مستقیم حرکت کند.

وزیر : وزیر بهترین مهره در بازی شطرنج محسوب می شود ، و حرکاتش تلفیقی از مهره پیاده،فیل و رخ است. بدون محدودیت می توان این مهره را حرکت داد همان طور که در شکل زیر نمایان است.

شاه : شاه فقط کمی قوی تر از پیاده است اما با این حال مهم ترین قطعه در بازی شطرنج است. شاه تنها می تواند یک خانه یه سمت چپ یا راست و یا بالا و پایین حرکت کند. شاه نمی تواند وارد خانه ای شود که در معرض خطر است. در شکل زیر شیوه حرکت این مهره نشان داده شده است.

دیدگاه شما نسبت به این پست:

یک دیدگاه

لطفا تمامی بخش هارا صحیح پر کنید
لطفا در نظرات از کلمات زشت ناپسند استفاده نکنید
نظرات پس از بازبینی در سایت گذاشته خواهند شد


مطالب بیشتر

   پربازدید
   جدید ها
ارسال شده در ۱۲ اسفند ۹۵

Copyright © 2012 All rights Reserved
طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از مطالب سایت توهمنلی بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد
طراحی و توسعه سایت توسط تیم وبسایت توهمنلی