امروزیکشنبه ۰۵ اسف ۱۳۹۷/در مجله توهمنلی

ترکمانچای
امکان بارش برف در روز های آینده کم است
هوای نسبتا سرد
۰۲:۲۵
خبرنامه
جهت دریافت جدیدترین اخبار در خبرنامه توهمنلی با ثبت ایمیلتان عضو شوید
ایمیل :

علی-دینی-ترکمانی

 در  برنامه این روز های مناظره با عنوان «قیمت بنزین در سال ۹۳»  علی دینی ترکمانی اقتصاددان و عضو هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و مخالف افزایش شدید و یکباره قیمت بنزین گفت: داستان تعدیل قیمت حامل‌ها یانرژی داستان جدیدی نیست از زمان اولین برنامه توسعه یعنی از سال ۶۸ تا امروز درگیر قیمت حامل‌های انرژی هستیم.

 

وی گفت: سوال پیش روی ما که لازم است به آن پاسخ دهیم این است که چرا به طور پیوسته درگیر تعدیل قیمت‌ها هستیم؟ شوک قیمتی یکبار و در جایی که لازم است ضرورت دارد ولی نه بطور پیوسته  ما از سه سال پیش یک بار جراحی کردیم به تعبیر سیاستگذارانی که تئوریزه کردن این سیاست‌ها چرا دوباره باید قیمت‌ها را جراحی کنیم.

 

و افزود: اقتصاد ایران مثل یک اتومبیل معیوب است که آب و روغن را قاطی می‌کند و باعث جوش آوردن موتور می‌شود و کاری که ما برای آن می‌کنیم هواگیری است و این حکم بازی با قیمت‌ها را دارد.و تا زمانی که موتور اصلاح نشود این ماشین درست نمی‌شود ما نیاز داریم که شناسایی کنیم مشکل اصلی اقتصاد ایران را و آنجا را درست کنیم و بعد از درست کردن بیاییم از سیاست‌های قیمتی در جایی که لازم است استفاده کنیم اگر این کار را انجام دهیم سیاست‌های قیمتی می‌تواند اثرگذار باشد

توهمنلی-علی-دینی

 

وی اظهار داشت: فرآیند انباشت سرمایه، مدیریت پروژه‌های سرمایه‌گذاری ، فضای کسب و کار نامناسب و نظام بنگاه‌داری موتور اقتصاد ایران مشکل اساسی دارد مادامی که این مشکلات ریشه‌ای وجود دارد سیاست‌های قیمتی خیلی کوتاه به ضد خودش تبدیل می‌شود.

 

و تصریح کرد: ما نرخ ارز را به عنوان یک متغیر قیمتی افزایش می‌دهیم به امید تثبیت نرخ  واقعی ارز و صادرات بیشتر و واردات کمتر اما به دلیل فشارهای تورمی که از محل همین سیاست ایجاد می‌شود نرخ اسمی ارز دوباره افزایش می‌یابد.

دینی ترکمانی گفت: همچنین نرخ سود بانکی را به عنوان یک متغیر بانکی افزایش می‌دهیم برای اینکه نرخ سود بهره بانکی افزایش یابد ولی به دلیل تورمی که ایجاد می‌کند دوباره نرخ واقعی بهره منفی می‌شود.

وی افزود:  قیمت حامل‌های انرژی را افزایش می‌دهیم به امید اینکه قیمت‌های نسبی اصلاح شود اما به دلیل فشارهای تورمی که ایجاد می‌شود و موجب می‌شود سایر قیمت‌ها افزایش پیدا کند بعد از چند سال دوباره قیمت‌های نسبی سر جای خودش بر می‌گردد و ناچار می‌شویم دوباره یک شوک قیمتی اجرا کنیم.

دینی ترکمانی گفت:  موتور اقتصاد ایران اشکال دارد، ۱۰ تا ۱۲ هزار پروژه سرمایه‌گذاری روی دستمان است که این پروژه‌ها هم عامل تورم، رشد اقتصادی پایین و ناکارایی اقتصادی است.

جناب آقای  علی دینی ترکمانی  اقتصاد دان کشور چمهوری اسلامی ایران ما اهالی ترکمانچای به داشتن همشهری مثل شما افتخار میکنیم وبه شما درود میفرستیم شما گامی نو در اقتصاد را پیش روی اقتصاد کشور برداشتید باشد که مردم ایران قدر دان زحمات ارزشمند شما باشند .

دیدگاه شما نسبت به این پست:

یک دیدگاه

  • افتخارترکمنجای هست فقط ترکمنجای هم بشتش باشه توکاراشم به رکمنجای هم برسه فراموشش نکنه مثل بعضیاکه حتی اسمشم نمیشناسن انایوردم ترکمنجای

لطفا تمامی بخش هارا صحیح پر کنید
لطفا در نظرات از کلمات زشت ناپسند استفاده نکنید
نظرات پس از بازبینی در سایت گذاشته خواهند شد


مطالب بیشتر

      پربازدید
      جدید ها
ارسال شده در ۱۲ اسفند ۹۵

Copyright © 2012 All rights Reserved
طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از مطالب سایت توهمنلی بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد
طراحی و توسعه سایت توسط تیم وبسایت توهمنلی